top of page

STEMxx Chats Group

Public·48 members

România Sub20 vs Anglia Sub20 în direct 2022 12 octombrie 2023

acum 3 zile — România U20 are programate, pe 12 și pe 16 octombrie, două partide în cadrul Elite League U20, împotriva Angliei, respectiv a Norvegiei.

Titular în această partidă, talonerul are origini românești, părinții săi fiind născuți în țara noastră. Și deși a crescut în cartierul Herne Hill, el și-a petrecut vacanțele fie la București, fie la Târgu Jiu. Atracția pentru rugby n-a fost întâmplătoare pentru Theo. Pe lângă faptul că s-a născut în țara unde a apărut aceste sport, acesta este nepotul lui Ion Dijmărescu, un cunoscut fost practicant al acestui sport la noi. El a început să practice rugby-ul la 5 ani, la Blackheath Football Club. La 16 ani, a fost inclus în Academia lui Saracens, celebra grupare londoneză. Elite League U20: România, învinsă în prelungiri de PortugaliaSelecționata su 20 de ani a României a suferit o înfrângere în fața Portugaliei, scor 2-1, în cea de-a doua partidă din cadrul turneului amical Elite League. Echipa României sub 20 de aniFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / ProfimediaPortugalia – România 2-1, la turneul Elite League Under 20 Elevii antrenați de Costin Curelea au deschis scorul încă din primul minut al partidei, după ce Ștefan Duțu a profitat de o greșeală a portarului advers. Portughezii au reușit egalarea în minutul 86, prin Nabian, iar în cel de-al optulea minut de prelungiri au marcat golul victoriei, prin Nuno Felix. În prima partidă a turneului, România U20 s-a impus cu 2-0 în fața Cehiei pe teren propriu, după golurile semnate de Radaslavescu și Doru Andrei. Pentru tricolori urmează dubla cu Anglia și Norvegia din luna octombrie. La prima echipă a lui Saracens Theo Dan a debutat în noiembrie 2022, în a doua etapă din Cupa Angliei, când a jucat titular în meciul cu London Irish. Iar dacă atunci a evoluat ca taloner, câteva luni mai apoi a apărut, tot titular, ca jucător de linia a treia (flancher) în aceeași competiție, dar împotriva lui London Wasps. În iunie 2022, a disputat primul său meci în Premiership, împotriva lui Gloucester. În acel an el a devenit campion al Angliei cu Saracens. Și a repetat această performanță în acest an. În ianuarie 2023, Dan a debutat și în Champions Cup. CUPA MONDIALĂ 2023 / GRUPA D: Cu origini românești, Theo Dan a înscris două eseuri pentru Anglia în meciul cu ChileÎn timp ce echipa de rugby a României nu are nicio șansă să se califice în sferturile de finală ale ediției 2023 a Cupei Mondiale, un jucător cu origini în țara noastră și-a asigurat deja prezența în această fază a competiției. În această postură privilegiată se află Theo Dan (22 de ani). Component al echipei Angliei, talonerul născut la Londra, dar având părinți români și un bunic care a jucat rugby la Știința Petroșani, a marcat două încercări în meciul câștigat cu 71-0, astăzi (sâmbătă, 23 septembrie), în fața reprezentativei din Chile. Înaintea lui Dan, în 1999 și 2003, Cristian Stoica a evoluat la Cupa Mondială în echipa Italiei, echipă pentru care a fost și căpitan. În aceeași lună, a marcat primul eseu pentru Saracens, contribuind la victoria (20-19) obținută în fața lui Bristol Bears. De asemenea, a participat la finala Premiership, jucând 10 minute ca înlocuitor al lui Jamie George, cel pe care îl consideră mentorul său. Saracens s-a impus cu 35-25 în fața lui Sale Sharks. Apoi, în iunie Theo Dan a fost inclus în lotul lărgit care a pregătit participarea la Cupa Mondială. La sfârșitul lunii august, a debutat în prima reprezentativă a Angliei, jucând în testul cu Țara Galilor. În același timp, The Dan și-a continuat și studiile. După ce a absolvit Alleyn's School, a urmat cursuri în filosofie, științe politice și economie la King's College din Londra. Theo Dan este al doilea jucător cu origini românești care evoluează pentru o altă națiune la Rugby World Cup. Stabilit cu familia în Italia, Cristi Stoica a jucat 71 de meciuri pentru echipa de rugby a acestei țări, marcând 11 eseuri. Născut în București, în 1 august 1976, inițiat în sportul cu balonul oval la Steaua, copil fiind, acesta a jucat la grupările italiene CUS Pavia (1995/1996) și Amatori Milan (1996/1997), iar apoi la grupările franceze RC Narbonne (1997-2001), Castres Olympique (2002/2003), Montpellier HR (2003-2008) și SC Mazamet (2009/2010), respectiv la cea engleză Gloucester RFC (2001). (Foto: Rugby World Cup) Pentru Anglia, formație care s-a impus în meciurile cu Argentina (27-10) și Japonia (34-12), partida cu Chile, o debutantă în această competiție, n-a ridicat mari probleme. Trandafirii s-au impus cu 71-0, marcând 11 eseuri și obținând astfel și punctul bonus ofensiv. Născut la Londra, în 26 decembrie 2000, Theo Dan a înscris două încercări în partida cu formația din America de Sud. Mai întâi, Theo Dan a jucat pe treisferturi, fie ca aripă, fie ca centru. Apoi, la sfatul antrenorului Kelly Brown, a trecut pe postul d etaloner. A fost împrumutat la Old Alleynian FC, iar atunci a făcut trecerea în linia întâi. În 2006, a semnat primul său contract de jucător profesionist cu Saracens. A fost împrumutat la Bishop's Stortford RFC, în National League One. Iar în acea perioadă a fost convocat la echipa sub 20 de ani a Angliei cu ocazia Turneului celor 6 Națiuni. A disputat patru meciuri ca titular și a marcat două încercări înaunte ca acea ediție să fie „înghețată” din cauza restricțiilor impuse în timpul pandemiei de COVID-19. Scoruri live România U20, rezultate și program meciuri România U20. 4. 0. 27.03. Î. Portugalia U20. România U20. 1. 1. 23.03. E. România U20. Polonia U20. 2. 0. 21.11.2022. V. România U20. Italia U20. 1. 2. 17.11.